Чортків online

Життєпис бібліотеки на Зеленій розпочинається у червні 1945 року. На момент відкриття фонд становив 700 примірників книг. Перших 300 відвідувачів працювали двоє бібліотекарів. Першою керівницею бібліотеки була Богуслава Миколаївна Мартинюк.

У 1949-1964 рр. бібліотека базувалася у с. Ягільниця, після чого “переселилася” до приміщення військкомату. За 2 роки, у 1966-му, бібліотека отримує нове приміщення – на вул. Горбачевського. 4. 

У період 1950-1978 бібліотеку очолювала Олена Григорівна Дмитрук.

На початку 1979 року бібліотека набула статусу центральної та отримала нового керівника, Антіна Томовича Стельмащука, який розвивав бібліотечну систему Чортківщини до 1983 року. Зріс фонд, кількість читачів, з’явилися нові відділи бібліотеки. У попередньому приміщенні стало надто тісно.

Так наприкінці липня 1986 року центральна бібліотека “переїхала” до чепурного 3-поверхового приміщення на вул. Зелена, 1, щоб замешкати тут постійно.

Впродовж усіх років трансформацій централізованої бібліотечної системи, життя у статусі головної бібліотеки району, в ритмі змін та інновацій бібліотекою керувала Оксана Колівошко.

У 2021 році бібліотечна система зазнала реорганізації. 21 травня 2021 року почався відлік для Чортківської Публічної бібліотеки, яка й досі має затишну самоназву “бібліотека на Зеленій”. Директоркою бібліотеки є Ірина Брунда. 

Будівля бібліотеки на Зеленій веде свій лік від 1925 року. Попри солідний вік має доволі привабливий вигляд, а у червні 2022 отримала мистецьке оновлення – мурал на найбільшій стіні під назвою “Чортків-500: книжкова історія”, приурочений до 77-річчя бібліотеки та 500-літнього ювілею Чорткова.

Воєнний час тільки зміцнив за бібліотекою статус соціального та культурного центру, адже вона стала не тільки місцем для волонтерських активностей, а й затишним і дружнім до ВПО середовищем, через яке нові мешканці знайомляться з містом, краєм, людьми.

 

Для читачів Публічної бібліотеки працюють:

  • краєзнавчий кластер
  • мистецький кластер
  • інфо-центр
  • архів-депозитарій
  • абонемент
  • дитячий зал

 

Колектив бібліотеки щоденно працює над втіленням принципу “бібліотека – не склад для книг, а простір для людей”. Навіть у воєнний час знаходимо спосіб поповнювати книжковий фонд, дбаємо про цікаві події різних форматів та постійний діалог із нашими читачами, кількість яких зростає щодня. 

 

Книжковий фонд системи станом на 2022 рік становить близько 46 000 видань.

 

На базі Публічної бібліотеки діють клуби – “Кіноклуб на Зеленій”, один з кращих в Україні за версією Міжнародного кінофестивалю DOCUDAYS UA, літстудія “Сонячне ґроно”, читацький клуб, дитячий клуб “РумБамБар” для найменших, молодіжний клуб дозвілля #ТайТаке, збираються місцеві мистецькі спільноти та спільноти за інтересами.

 

Бібліотека – місце, дружнє до саморозвитку кожного. Ви маєте змогу не лише отримувати цікаві книги, а й долучатися до зустрічей з літераторами, митцями, блогерами, громадськими діячами, об’єднуватися в клуби для втілення власних ідей і спільних проєктів, навчатися онлайн і офлайн, організовувати виставки, презентації та власні заходи. 

Безкоштовний доступ до комп’ютерної техніки, Інтернету та мультимедіа дає змогу здобувати нові знання, працювати, спілкуватися, творити зміни вже сьогодні.

___________________________________________________

 

Проєктна діяльність бібліотеки:

  • 2003 рік. Центральна бібліотека стала переможцем конкурсу «Інтернет для читачів публічних бібліотек» LEAP-III наслідком чого стало відкриття у приміщенні центральної бібліотеки Інтернет-центру з безкоштовним доступом для користувачів на 6 робочих місць.
  • У 2005 році на базі бібліотеки проведено Всеукраїнський семінар «Проект «LEAP»: підвищення ролі бібліотек у житті місцевої громади» за фінансової підтримки Посольства США в Україні.
  • У 2005-2007 роках Чортківська бібліотека здобула перемогу в проектах «LEAP-Connect» та «LEAP-Connect-II» і продовжила надавати вільний доступ до інформаційних джерел мережі Інтернет.
  • В 2010 р. – перемога в конкурсі проектів програм «Бібліоміст», «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет». 
  • Вересень 2011 – відкрито Інтернет-центри з вільним доступом до мережі Інтернет для користувачів у центральній бібліотеці та бібліотеках-філіях сіл: Пробіжна, Біла.
  • 2013 рік Чортківська бібліотечна система отримала перемогу в конкурсі проектів програм «Бібліоміст» – «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет» з відкриття мережі Інтернет-центрів у Чортківському районі. 
  • наприкінці 2021 року проектна команда громадських діячів виграла конкурс урбаністичних проектів CanActions 2.0 із проєктом облаштування урбаністичного арт-простору у дворику бібліотеки, на фінансування якого очікуємо після перемоги;
  • листопад 2021 – червень 2022 – реалізовано урбаністично-мистецький проект створення муралу на стіні бібліотеки “Чортків-500: книжкова історія”, реалізований через платформу “Спільнокошт” та ініціативи народної депутатки Євгенії Кравчук.  

 

 

 

 

ЧОРТКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

Контакти:
48500, Україна, Тернопільська обл.
м.Чортків, вул. Тараса Шевченка, 21

тел. (03552) 2-99-00
info@chortkivmr.gov.ua
Перейти до вмісту