Чортків online

Дні сталої  енергії 2018 року

________________________________________________________________________________________________________

     Чортківська міська рада на виконання Європейської ініціативи “Угода Мерів – Схід”, та як активний член добровільного об’єднання органів місцевого самоврядування – асоціації “Енергоефективні міста України”, 31 травня – 1 червня 2018 року вдруге у нашому місті  провела Дні сталої енергії.

     Мета Днів сталої енергії – це насамперед, підвищення поінформованості місцевих громад стосовно сучасних способів ощадного й ефективного використання енергії та ширшого залучення відновлюваних джерел енергії в руслі загальноєвропейської політики протидії глобальній зміні клімату. Щорічні міські Дні сталої енергії покликані мобілізувати мешканців, політиків, підприємців, представників громадських організацій, щоб усім разом замислитися над перспективами виробництва і споживання енергії.

     В перший день 31 травня у Чортківському державному медичному коледжі були проведені 3 панельні дискусії на тему: «Впровадження відновлювальних джерел енергії», «Енергосервіс в бюджетній сфері: досвід фінансування ЕСКО-проектів у бюджетній сфері, заходи та економія для громади міста і бюджету», «Оцінка та реалізація Плану дій сталого енергетичного розвитку і клімату міста Чорткова до 2030 року».

     Відкриваючи конференцію, міський голова Володимир Шматько відзначив, що в минулому році, коли вперше проводився цей захід у районному Будинку культури ім. К. Рубчакової, у нас було багато гостей з інших міст України, з різних організацій, які презентували для чортківської громади  свої напрацювання щодо поводження з енергією на прикладах раціонального її використання. Минулорічний досвід проведення цього заходу був дуже позитивний і дуже важливий.

     В умовах зростання планетарного дефіциту всіх видів ресурсів і, передусім, енергоресурсів запровадження режиму енергоефективності є необхідною передумовою економічної стабільності будь-якої держави. Для України це особливо важливо з огляду на успадковану практику неощадливого використання ресурсів.Дуже важливо ставити для себе завдання у кожному місті, селі – зменшити споживання енергії – і не важливо, чи мова йде про енергетичну енергію, чи про теплову енергію, чи про такий ресурс як вода й інші варіанти, котрі людина використовує в побуті.

      Протягом двох років  міська рада приєдналась до  Асоціації «Енергоефективні міста України», нами укладено меморандум з Державним агентством з енергоефективності та енергозбереження України, ми є підписантами Європейської ініціативи «Угода мерів – Схід». Також ми є учасниками Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй, німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ. Міська рада отримала кредит від Північної Екологічної Фінансової Корпорації «НЕФКО» на проведення робіт з термомодернізації ЗОШ №5 та в рамках даного проекту отримала грант від фонду Е5Р. Також в травні 2018 року підписано меморандум з Відокремленим підрозділом «Київський обласний експертний центр енергоефективності» ДП «Київоблбудінвест» щодо спільних заходів з впровадження енергозберігаючих технологій, збільшення обсягів виробництва електричної та теплової енергії з відновлювальних джерел енергії та альтернативних видів палива, проведення енергоаудитів та оптимізації використання енергетичних ресурсів. 

     Модератором панельних дискусій виступав керівник проектів та програм Асоціації «Енергоефективні міста України» Андрій Кирчів, котрий зазначив, що  Чортків є надзвичайно активним учасником Угоди мерів, активним членом Асоціації «Енергоефективні міста України». В Асоціації, котра нині  об’єднує понад 80 міст України, Чортків є в десятці   найактивніших. Величезна заслуга в цьому і мера, і команди, які прагнуть змін.

      Протягом першої панельної дискусії присутніх ознайомили із механізмами і засобами впровадження відновлювальних джерел енергії. У цій панельній дискусії виступали: підприємець Андрій Протоковило, який займається встановленням сонячних електростанцій в місті Чорткові, предстаник «Ощадбанку» – Віктор Пиняк, в.о. начальника відділу паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження облдержадміністрації Михайло Геренко, радника міського голови м. Кам’янець-Подільського Володимир  Хмелюк, представника Екоклубу м. Рівне Наталя Холодова, керівника проекту альтернативної вітрової енергетики в м. Зборові Нестор Синиця.

    У другій панельній дискусії   «Енергосервіс в бюджетній сфері: досвід фінансування ЕСКО-проектів у бюджетній сфері, заходи та економія для громади міста і бюджету» взяли участь менеджер проекту  EEPB UNDP – GEF Програми розвитку ООН в Україні (м. Київ) Сергій Варга, директор Відокремленого підрозділу «Київський обласний експертний центр енергоефективності» ДП «Київоблбудінвест» (досвід  ЕСКО у Київській області) Людмила Синецька,  директор ТОВ «Український енергетичний траст» (м. Полтава) Роман Широких, директор ТОВ «ЕСКО ЮА» (м. Київ) Андрій Чубатенко. Протягом цієї дискусії спікери розповіли про ЕСКО-контракти, їх переваги та необхідність укладення в сучасних умовах господарювання.

     В наступній панельній дискусії – «Оцінка та реалізація Плану дій сталого енергетичного розвитку і клімату міста Чорткова до 2030 року» прийняли участь директор у Західноукраїнському регіональному навчальному центрі Віталій Лесюк, консультант ICconsulenten проекту «Впровадження енергоефективних технологій і заходів з термомодернізації будівлі Чортківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5, спрямованих на економію енергії» по кредитному проекту спільно із Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією (НЕФКО) Павло Новак, депутат міської ради Зоряна Лесейко, керівник проектів та програм Асоціації «Енергоефективні міста України» Андрій Кирчів.  Доповідачі пояснили слухачам про необхідність постійного використання Плану дій в плануванні робіт містом у сфері енергоефективності та енергозбереження.

     Міська рада дуже вдячна директору державного медичного коледжу, депутату обласної ради Любомиру Білику за надання актового залу для проведення конференції  та за привітання присутніх у залі пісенною творчістю  студентами коледжу.

—————————————————————————————————————————————————————————

     31 травня 2018 року жителі міста мали змогу оглянути на центральній площі виставки енергозберігаючого обладнання – сонячних панелей, вікон, дверей, ламп, де всі охочі могли ознайомитись із принципами їх роботи, можливостями та вартістю. Також на площі були представники державного банку «Укргазбанк» з листівками по теплих кредитах та Екоклубу із листівками-рекомендаціями по відновлювальних джерелах енергії, утепленню будинків та порадами на кожен день по заощадженню енергії та власних грошей.

     Ще одним гостем нашого заходу стало енергозберігаюче містечко від ГО «Бюро розвитку, інновацій та технологій» з м.Івано-Франківськ. Екскурсоводи містечка розповідали дітям та всім охочим про енергію, звідки вона береться і як її можна використовувати. Вони познайомили дітей з законами фізики, властивостями тіл, перетворенням енергії та високими технологіями в доступній ігровій формі. Кожен охочий міг перевірити на собі всі прилади та експонати, спробувати себе у ролі дослідника.

________________________________________________________________________________________________________

     Протягом тижня часу в рамках проведення Днів сталої енергії  відділом муніципального розвитку, інновацій та енергоефективності міської ради  проводилась інформаційна кампанія для населення міста у напрямку енергоефективності та енергозбереження. Кожен охочий міг отримати консультацію, рекомендації, листівки у даній сфері. Головною метою цієї акції було змінити ментальність населення міста та виростити покоління відповідальних людей. Адже саме обізнаності простих чортківчан у даній сфері, дасть можливость їм стати справжними господарами свого помешкання, зробити його енергоефективним, а отже, отримати тепло, комфорт та здоров’я.

________________________________________________________________________________________________________

     31 травня 2018 року у міській раді національний консультант напрямку EMIS(м.Київ) Ігор Черкашин провів семінар для завідувачів господарств бюджетних установ міста за темою: «Засоби економії паливно-енергетичних ресурсів». Усі присутні отримали  корисні поради, алгоритм дій, який дозволять їм економити паливно-енергетичні ресурси у бюджетних закладах, а місту ставати енергоефективним.  Також було представлено Положення про матеріальне стимулювання ощадного енергоспоживання бюджетними установами м.Чортків, яке було розроблено за рекомендаціями експертів Програми розвитку ООН. Згідно даного Положення за результатами року передбачається преміювання працівників відповідальних за енергетичне господарство  тих закладів, які досягнуть економії. Кошти від досягнутої економії паливно-енергетичних ресурсів розподіляються:

– 10% – преміювання працівників закладу, який досягнув економії,

– 20% – поліпшення матеріального стану закладу, який досягнув економії,

– 20% – функціонування штату енергоменеджменту міської ради,

– 50% – залишаються у міському бюджеті та спрямовуються на фінансування програм з енергозбереження.

     Основною умовою Положення полягає в тому, що економія паливно-енергетичних ресурсів повинна здійснюватись при дотриманні санітарно-гігієнічних норм  у будівлях і не повинна привести до погіршення умов перебування людей у приміщеннях.

   Міська рада відзначила та нагородила цінними подарунками 2 бюджетні заклади за економію та ощадливе споживання енергоносіїв, а саме: ДНЗ № 7 та ЗОШ № 7.

     Ще одним заходом у рамках Днів сталої енергії став тренінг для школярів 7-8 класів по «Правила дорожнього руху на велосипедах». Спікером тренінгу виступив Віталій Гураш, представник ГО «Велоклуб Каденс». Спікер розповів дітям про правила їзди велосипедом на автомобільних шляхах, тротуарах, навчив дотримуватись дорожніх знаків, розповів як потрібно діяти в екстрених ситуаціях. Даний тренінг був проведений також в підтримку ініціативи міської ради про використання екологічного виду транспорту – велосипеду. Адже подорож на роботу велосипедом не тільки покращує здоров’я, фінансовий стан велосипедиста, але і зменшує кількість автомобілів на дорогах, та, відповідно, зменшує викиди СО2 у повітря.  Школярі могли задати будь-які питання тренеру, на які він з охотою відповідав і ділився власним досвідом. Всі учасники тренінгу отримали від ГО «Зелений світ» книжечки- пам’ятки правил дорожнього руху на велосипедах.  

     Отримані знання школярі могли закріпити на практиці, ставши учасниками велоквесту.  Велоквест для реалізовано за допомогою представника ГО «Зелений світ» Олексія Гуски. Команди проїхали 6 локацій, де відповідали на питання по правилах дорожнього руху та енергозбереженню. 1 місце здобула команда гімназії ім. М.Шашкевича і всі учасники команди отримали призи – захисні шоломи та сувеніри. За друге місце учасники команди загальноосвітньої  школи №2 отримали захист на коліна, лікті та сувеніри. Сувеніри на пам’ять отримали також волонтери, які допомогали Олексію у проведенні  квесту. Ними стали старшокласники міських шкіл: Микола Гальтюк, Соломія Федорейко, Валентин Гур’єв, Ангеліна Грицей та Соломія Чайка, за що міська рада щиро їм вдячна.

________________________________________________________________________________________________________

     Приємним сюрпризом від міської влади в рамках Днів сталої енергії став розіграш методом жеребкування грошових сертифікатів, володарі яких можуть використати їх на енергозберігаючі заходи у своїх установах.

Так було розіграно 5 сертифікатів по 10 тис. грн. серед бюджетних закладів міста.

 Переможцями стали:

-палац дітей та юнацтва

-дитячий дошкільний заклад №1

– загальноосвітня школа №6

– загальноосвітня школа №7

– гімназія ім.М.Шашкевича.

 

     Також було розіграно 5 сертифікатів по 20 тис. грн. серед ОСББ. Переможцями стали:

  • ОСББ «Ялинка +»
  • ОСББ «Д.Січинського,3»
  • ОСББ «Світлиця»
  • ОСББ «Бджілка»
  • ОСББ «Міраж 2012».

  Менеджер проекту EEPB UNDP – GEF Програми розвитку ООН Сергій Варга порадив всім переможцям звернутися за консультацією до енергоаудиторів. Адже саме енергоаудит будівлі виявить недоліки та обгрунтує вигідність та корисність впровадження енергозберігаючих заходів.

________________________________________________________________________________________________________

     У рамках проведення у 2018 році Днів Сталої Енергії у місті Чорткові, на центральній площі Героїв Євромайдану  відбулись святкові заходи, приурочені Міжнародному дню захисту дітей.

     Розпочалось святкове дійство з велопробігу та урочистої костюмованої ходи  вихованців дитячих дошкільних навчальних закладів міста.

     У вітальному слові міський голова Володимир Шматько зазначив, що Міжнародний день захисту дітей – не просто веселе свято для самих дітей, а й нагадування суспільству, батькам про необхідність захищати права малечі. Також потрібно навчати наше підростаюче покоління, у тому числі і власним прикладом, берегти природу й правильно заощаджувати енергію».

     Під час різноманітних заходів, що проходили під гаслом: «Природа сама дає нам енергію» присутніх розважали : вихованці Чортківського Палацу дітей та юнацтва, Центру соціальної реабілітації дітей- інвалідів «Дорога в життя»,  юні танцюристи хореографічного ансамблю танців «Галицькі візерунки», керівник танцювальних гуртків Палацу дітей та юнацтва Наталія Гребенюк, яка традиційно провела веселий флешмоб для малечі.

     Впродовж усього дня проходили спортивні естафети, профорієнтаційний квест «Енергія для правильного вибору професії», показові виступи з фрі-файту вихованців спортивного клубу «Характерник»,  флешмоб танцювальної студії «REAL DANCE STUDIO» під гаслом: «Розфарбуй життя- живи танцюючи!».

     Для маленьких художників на ценральній площі міста проходив конкурс малюнків на асфальті крейдою «Діти Чорткова за чисту енергію!». Усі дошкільні заклади отримали подарунки для своїх виховаців – солодощі та фонарики-брелки.

     Протягом тижня всі загальноосвітні школи міста збирали макулатуру. А 01 червня у приміщенні міської ради відбувся майстер-клас з виготовлення екологічних  виробів ручної роботи зі зданої макулатури. Даний захід провели керівники гуртків декоративно-прикладного напряму палацу дітей та юнацтва. Даний захід закликає не забувати про те, що сміття – цінний ресурс. Так використаний чистий папір може слугувати сировиною для чудових дитячих виробів, які не лише будуть сприяти розвитку дитячої моторики та уяви, але й будуть змалечку привчати нове покоління до бережливого ставлення до природних ресурсів. Це на практиці могли побачити всі охочі майстер-класу, які  долучились до виготовлення еко-листівок та плакату зі зданого паперу.

     Одним із найнебезпечніших видів сміття є енергоощадні лампи – їх відносять до першого класу токсичності. Одна така лампочка містить до чотирьох міліграмів ртуті. Нам, натомість, частіше доводиться чути про користь, а не шкоду енергоощадних ламп. Загрозу для людей і довкілля становлять також батарейки та акумулятори. Звичайна пальчикова батарейка забруднює 400 літрів води або двадцять кубометрів ґрунту. Та на спеціальне маркування, що закликає не викидати батарейки у смітник, більшість із нас не зважає. Проведені соціологічні дослідження засвідчило, що 27% опитаних знають про небезпеку, яку відпрацьовані енергоощадні лампи і батарейки становлять для довкілля. Тому Чортківською міською радою було закуплено 2 контейнери для збору використаних ламп та батарейок, куди потрібно викидати  дане сміття задля збереження навколишнього середовища.

     За підтримки міського голови Володимира Шматька, за активну участь у заходах, передбачених Днями сталої енергії,а саме: збір макулатури та використаних батарейок, плакати на тему енергоефективності,  усі навчальні заклади міста Чорткова нагороджені стендами для розміщення інформації у сфері енергоефективності та енергозбереження в школах та  дитсадках.   

________________________________________________________________________________________________________

Дні сталої енергії 2018 (фото)

 

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=2004997999751576&set=pcb.2004998169751559&type=3

 

http://www.facebook.com/1644368262490224/photos/a.2045487445711635.1073741880.1644368262490224/2045491052377941/?type=3

 

ЧОРТКІВСЬКА МІСЬКА РАДА

Контакти:
48500, Україна, Тернопільська обл.
м.Чортків, вул. Тараса Шевченка, 21

тел. (03552) 2-99-00
info@chortkivmr.gov.ua
Перейти до вмісту