Оптимізація шкіл – крок до якісної освіти
Розвиток шкіл та освітньої системи в Україні та в Чортківській громаді, зокрема, однозначно потребує якісно нових змін. Адже хороша освіта – це не лише школа поруч, але й кваліфіковані педагоги, сучасні кабінети із новітньою матеріально-технічною базою, сучасні харчоблоки, вбиральні тощо.
То що ж таке оптимізація закладів освіти, кому вона потрібна і до чого це призведе? Саме ці та інші питання обговорили на засіданні комісії з оптимізації закладів освіти Чортківської громади, яке відбулося у понеділок, 26 липня.
Насамперед начальниця управління освіти, молоді та спорту Людмила Поліщук ознайомила присутніх із обсягом освітньої субвенції, кількістю учнів у закладах освіти, розрахунком вартості навчання одного учня в окремій школі громади.
Станом на сьогодні у Чортківській громаді налічується 11 шкіл. З них 6 розташовані у межах міста і 5 – у селах. Фактична наповнюваність класів – близько 20 учнів. Проте, якщо відслідковувати картину по кожному навчальному закладі, то наповнюваність класів така:
Чортківська гімназія ім. М. Шашкевича – загальна кількість учнів (ЗКУ) – 597; фактична наповнюваність класів (ФНК) – 28,43;
Чортківська ЗОШ №5 – ЗКУ – 949; ФНК– 25,65;
Чортківська ЗОШ №7 – ЗКУ – 499; ФНК – 24,95;
Чортківська ЗОШ №2 – ЗКУ – 420; ФНК – 22,11;
Чортківська СШІ №3 ім. Р. Ільяшенка – ЗКУ – 351; ФНК – 20,65;
Білівська ЗОШ І-ІІІ ступенів – ЗКУ – 220; ФНК – 20;
Чортківська ЗОШ №6 – ЗКУ – 324; ФНК – 19,06;
Росохацька ЗОШ І-ІІІ ступенів – ЗКУ – 162; ФНК – 14,7;
Горішньовигнанський НВК – ЗКУ – 116; ФНК – 10,55;
Бичківська ЗОШ І-ІІ ступенів – ЗКУ – 75; ФНК – 8,33;
Скородинська ЗОШ І-ІІ ступенів – ЗКУ 50; ФНК – 6,25.
Коментуючи стан наповнюваності шкіл громади, начальниця управління молоді та спорту Людмила Поліщук зазначила:
«Проблема низької наповнюваності класів характерна, здебільшого, для сільських шкіл. Вона обумовлена тим, що у селах, на жаль, проживає менша частина молодих людей і левова частина батьків, які працюють у місті також самотужки довозять своїх дітей у міські школи.
Державна освітня субвенція розподіляє кошти на утримання закладів освіти відповідно до кількості учнів. Тобто, чим нижча наповнюваність класів у школі, тим менше коштів для утримання виділяють із державного бюджету. Відтак, всі витрати покладаються на місцевий бюджет.
Варто зазначити, що за рахунок тих шкіл, у яких фактична наповнюваність класів більша, ніж 20,5 фінансуються школи, у яких ця цифра менша. Ми б могли використати ці кошти більш ефективно – збільшити кількість годин для вивчення певного предмету чи поповнити матеріально-технічну базу закладу.
Аналізуючи вартість навчання одного учня у школах громади, матємо таку картину:
Чортківська СШІ №3 спортивного профілю – 27 720 грн;
Чортківська гімназія імені Маркіяна Шашкевича 16 364 грн;
Чортківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 – 18 378 грн;
Чортківська загальноосвітня школа I-III ступенів №5 – 15 228 грн;
Чортківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 – 19 259 грн;
Чортківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7 – 19515 грн;
Білівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – 20 954 грн;
Горішньовигнанський навчально-виховний комплекс – 27 763 грн;
Росохацька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – 24 916 грн;
Бичківська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – 37 052 грн;
Скородинська загальноосвітня школа І-ІІ – 48 794 грн.
Зараз ми не говоримо про те, що школи потрібно закрити. Ми напрацьовуємо модель, як оптимізувати освітні заклади так, щоб дітям було комфортно навчатися і щоб раціонально використати кошти. Наприклад, якщо фактична наповнюваність класів менша 15-10 учнів, то чи є розумно утримувати окремо будівлю школи та дошкільного навчального закладу? Якщо будівля школи дозволяє, то доцільно було б утворити один навчально-виховний комплекс, який би об’єднував ці два освітні заклади.
Більше того, раціональніше і дешевше буде довозити учнів старших класів до ближніх більших шкіл. Так ми зможемо доукомплектувати школи, де фактична наповнюваність класів нижча 20, зекономити кошти і витратити їх на поповнення матеріально-технічної бази навчального закладу».
До слова, оптимізувати мережу освітніх закладів можна різними способами – пониженням ступеня навчального закладу, створенням окремих філій малокомплектних шкіл у складі більших, створенням опорного закладу. При цьому, оптимізація ніяким чином не торкнеться початкової школи, яка обов’язково залишиться у кожному селі громади!
Останні новини
У ЧОРТКОВІ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ, ОСВЯТИВШИ ПАМЯТНИК АРХАНГЕЛУ МИХАЇЛУ
Сьогодні, 21 листопада, на центральному міському кладовищі по вул. Ст. Бандери громадськість вшанувала пам’ять …Читати даліВОЇН САВКА ПАВЛО НАЗАВДЖИ ПОВЕРНУВСЯ ДОДОМУ
Сьогодні жителі Чортківської громади на колінах зустріли тіло померлого воїна Савки Павла (25.12.1970 – …Читати даліСЬОГОДНІ ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ
21 листопада – День Гідності та Свободи – дата, коли ми вшановуємо патріотизм та …Читати даліПОМЕР ВОЇН ІЗ ЧОРТКІВСЬКОЇ ГРОМАДИ САВКА ПАВЛО
Небесне військо Чортківської громади, на жаль, знову поповнилось ще одним воїном. 19 листопада зупинилось …Читати даліОСТАП БАРАНОВСЬКИЙ ПРЕЗЕНТУВАТИМЕ СВОЮ ВІРШОВАНУ КАЗКУ «ПРИГОДИ ЧОРТКАВЕРА»
У неділю, 24 листопада, о 16 год. в АртГаражі Чортківської публічної бібліотеки відбудеться презентація …Читати далі