Чому в смт Заводське та с. Горішня Вигнанка проблеми з водопостачанням? Як бути далі?
У зв’язку з тим, що у сусідніх до Чорткова населених пунктах Заводському та Горішній Вигнанці, існують проблеми з водопостачанням, їх керівники та жителі звернулися за роз’ясненням до міського голови Володимира Шматька та начальника КП «Чортківське ВУВКГ» (Чортківський водоканал) Віктора Гордієнка.
Перший абзац одразу закликає до роздумів – чому водопостачання не Чорткова має бути проблемою Чорткова?
Відповідь криється у тому, що рішенням (ще попередньої влади) міської ради від 30 липня 2013 року № 320 комунальному підприємству «Чортківське ВУВКГ» передано на баланс існуючі потужності з водопостачання та водовідведення ТзОВ «Радехівський цукор». Саме так, до 2013 року система водопостачання таких населених пунктів, як смт Заводське, с. Переходи та с. Горішня Вигнанка належала так званому у народі цукровому заводу – ТзОВ «Радехівський цукор».
Оскільки потужності, в які потрібно було вкладати великі кошти, не були вигідні балансоутримувачу, за сприяння депутатів Заводської селищної ради та Чортківської міської ради їх передали КП «Чортківське ВУВКГ».
Однак, важко сказати, що комунальному підприємству «Чортківський водоканал» були потрібні потужності з водопостачання смт Заводське, які вже тоді потребували значних вкладень. Та й водоканал Чорткова перебував у не найкращому становищі. Адже 30 липня 2013 року на Чортківське ВУВКГ Господарським судом Тернопільської області вперше винесено наказ про стягнення у розмірі 3 004 025 гривень. Причиною такого штрафу стало порушення природоохоронного законодавства, а саме те, що у Чорткові близько 30 років не працювали каналізаційні очисні споруди. Загалом станом на 1 листопада 2015 року борг Чортківського водоканалу складав 6 мільйонів 800 тисяч гривень.
Міський голова Володимир Шматько:
«Ще 11 грудня 2015 року, місяць після того, як я обійняв посаду міського голови, спільно з депутатами міської ради прийнято рішення «Про надання дозволу Чортківському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства на безоплатну передачу на баланс Заводської селищної ради існуючих потужностей по водопостачанню селища».
Однак до цього часу Заводська ОТГ так і не прийняла рішення забрати свої потужності на свій баланс».
На скарги жителів смт Заводське та села Горішня Вигнанка, чому графік подачі води, затверджений Чортківським водоканалом, не витриманий і відсутній нормальний для подачі тиск, начальник Чортківського водоканалу Віктор Гордієнко відповів, що причина криється у великих втратах через підземні прориви водопровідних мереж та незаконні врізки.
На запитання, чи не пов’язана така проблема із роботою цукрового заводу, начальник водоканалу відповів, що ні. Адже завод споживає у середньому 50 кубів на добу, що не може спровокувати пониження тиску подачі.
Міський голова зауважив, що «Чортківське ВУВКГ» – підприємство збиткове. У тариф на водопостачання у жодному разі не закладена така складова, як заміна водопровідних мереж. У тарифі мають місце тільки заробітна плата працівників, вартість електроенергії, витрати на реагенти, матеріали, запчастини, відрахування на обов’язкові податки, збут тощо.
Вартість водопостачання у кожному населеному пункті визначається складністю його системи, кількістю водозаборів та багатьма іншими чинниками.
Чортків – єдине місто України, де воду для споживачів подають на висоту 104 метри! Для забезпечення жителів воду подають із 10 водозаборів. Це накладає великий відбиток на тариф.
Як правило, тариф вищий у маленьких містах. Для прикладу, у розташованому неподалік смт Гусятин вартість водопостачання з водовідведенням – 42,25 грн., у Борщеві – 19,82 грн., у Кременці – 25,74 грн. Бачимо, що вартість значно вища, ніж у більшості обласних центрів: Тернопіль – 14,85 грн., Чернівці – 14,51 грн., Львів – 14,04 грн.
Володимир Шматько:
«У зв’язку з тим, що за останній рік вартість електроенергії для юридичних осіб зросла на 26 копійок, що не було закладено в тариф, а також через несвоєчасні платежі, міською радою водоканал періодично дофінансовується. Лише за 2018 рік додатково з міського бюджету на потреби водоканалу виділено 1 831 200 гривень. Також рішенням виконавчого комітету від 10 жовтня 2018 року № 268 затверджено розрахунки по відшкодуванню різниці в тарифах на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на суму 805 551,55 грн.
Що стосується водопровідних мереж, то на ці потреби кошти з міського бюджету виділяються окремо.
Хоча й потужності з водопостачання та водовідведення смт Заводського знаходяться на нашому балансі, кошти на ремонт та заміну мереж з бюджету Чорткова виділені не будуть однозначно.
Свого часу ми замінили на водозаборі «Ваврінова» 2 насоси потужністю 11 кВт вартістю 170 400 грн., станції керування «Каскад», лічильники з імпульсивними виходами.
Однак надалі моя позиція одностайна – не буде так, що платники податків міста Чорткова будуть дотувати потреби жителів інших населених пунктів».
Для вирішення конкретних проблем, з якими звернулися жителі сусідніх населених пунктів міський голова Володимир Шматько запропонував такі варіанти:
– передати на баланс існуючі потужності з водовідведення смт Заводського у власність Заводської ОТГ (водозабір «Ваврінова» разом із 5 свердловинами, все обладнання), щоб надалі ті населені пункти, які з’єднані цією системою водопостачання, займались вирішенням проблеми самостійно чи з допомогою Чортківської районної ради;
– знайти кошти Заводській селищній раді, Чортківській районній раді, Горішньовигнанській сільській раді спільно, щоб замінити частину трубопроводу від водозабору «Ваврінова» до підніжжя гори;
– продавати воду для Заводського та Горішньої Вигнанки як для окремої юридичної установи. У такому випадку обслуговування абонентів та ремонт мереж ляже на плечі відповідних населених пунктів та їх керівництва.
Присутня на зустрічі голова Чортківської РДА Оксана Чайчук зазначила, що долучиться до вирішення цієї проблеми, попередньо обдумавши, яким чином.
Голова Заводської ОТГ Людмила Правлінська зазначила, що, у першу чергу, будуть організовані громадські слухання, аби почути думку жителів селища.
Допоки жоден з варіантів не підтриманий. А поки, щоб хоч якось вирішити проблему, за словами начальника Чортківського водоканалу Віктора Гордієнка, на водозаборі «Ваврінова» вдалося ліквідовати 4 прориви водопровідних мереж, що дало змогу стабілізувати ситуацію і надалі дотримуватися затвердженого графіку водопостачання.
Сектор з питань внутрішньої політики з громадськими організаціями та ЗМІ
ДЕПУТАТИ ПРИЙНЯЛИ БЮДЖЕТ ЧОРТКІВСЬКОЇ ГРОМАДИ НА 2025 РІК
На черговій сесії Чортківської міської ради депутати затвердили бюджет Чортківської громади на 2025 рік. …Читати даліЗДАЄМО КРОВ – РЯТУЄМО ЖИТТЯ НАШИХ ЗАХИСНИКІВ!
У пункт забору та зберігання донорської крові Чортківської центральної міської лікарні завітали працівники СЕ …Читати даліВИФЛЕЄМСЬКИЙ ВОГОНЬ МИРУ ЗАСЯЯВ У МІСЬКІЙ РАДІ
Сьогодні, 20 грудня, представники Національної скаутської організації «Пласт Станиця Чортків» завітали до Чортківської міської …Читати даліБУДІВЛІ КОМУНАЛЬНИХ ПІДПРИЄМСТВА ТА БАНКУ ПРОІНСПЕКТУВАЛИ НА ПРЕДМЕТ ПРИСТОСОВАНОСТІ ДЛЯ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ
Радник міського голови з питань безбар’єрності Іван Космина разом із фахівцями відділу архітектури та …Читати даліВ офісі “Зроблено в Україні” консультують підприємців-початківців і досвідчених ФОПів щодо регіональних, державних і міжнародних програм підтримки бізнесу
В офісі “Зроблено в Україні” консультують підприємців-початківців і досвідчених ФОПів щодо регіональних, державних і міжнародних …Читати далі